جراحی ناهنجاری های فک
جراحی ناهنجاری های فک چگونه انجام می شود؟

تشخیص اینکه اختلال و ناهماهنگی فکی و صورتی در کدام قسمت از حفره دهانی بوده و همچنین جراحی ناهنجاری فک، به عهده پزشک می باشد. در صورتی که فک پایین عقب‌تر از موقعیت صحیح خود قرار گرفته باشد، جراح قسمت پایین فک و چانه را برش داده سپس استخوان فک را به سمت جلو کشیده و در آخر استخوان را با استفاده از پیچ و پلاک‌های مخصوص فیکس می‌کند. به این کار استیئوتومی فک پایین می‌گویند. وقتی فک بالا کمی عقب‌تر از جایگاه درست قرار گرفته باشد ، با برش روی استخوان فک بالا کمی آن را به سمت جلو کشیده و سپس با پیچ و پلاک‌های مخصوص فیکس می‌شود. به این کار استئوتومی فک بالا می‌گویند.

ویژگی ها
ویژگی های جراحی ناهنجاری های فک
اصلاح جلوآمدگی فک پایین
استخوانی که در بخش عقبی فک قرار گرفته است از بخش جلویی آن جدا شده و اصلاح می‌گردد. جراحی فک پایین به بخشی که دندان روی آن قرار گرفته این امکان را می‌دهد تا به عقب حرکت کرده و تراز شود.
اصلاح عقب‌رفتگی فک پایین
استخوانی که در بخش پایینی فک قرار گرفته است حذف می شود و اصلاح می‌گردد.
استئوتومی فک پایین
این جراحی مشکلاتی مثل اوربایت و جلوزدن فک پایین را درمان می کند. جراح در پشت دهان یک برشی ایجاد می کند تا فک پایین به جلو و عقب حرکت داشته باشد.
فیلم
فیلم جراحی ناهنجاری های فک

جراحی فک یک جراحی تخصصی است که باعث می‌شود آن دسته از عیوبی که باعث جلوآمدن، عقب رفتن و به طور کلی مشکلاتی که باعث عدم تراز فکین هستند کاملا مورد درمان قرار بگیرند و برطرف شوند.

مزیت ها
مزیت های جراحی ناهنجاری های فک

یکی از مزیت های جراحی ناهنجاری فک رفع مشکلات فک پایین نظیر عقب بودن بیش از حد است.

ناهنجاری هر دو فک می‌تواند یکی از دلایل اصلی این عمل باشد چرا که به دلایل مختلفی نظیر ضربه یا ژنتیک یک فک یا هر دو فک می‌تواند دچار آسیب شده باشد.

نمونه
نمونه جراحی ناهنجاری های فک( برای مشاهده ویدئو روی عکس کلیک کنید)