جراحی دندان های نهفته
آشنایی با جراحی دندان های نهفته

دندان نهفته به دندانی گفته می شود که به علت وجود مانع نتوانسته اند به خوبی از داخل لثه بیرون آمده و رشد کنند یا زیر یک دندان دیگر رشد کرده اند و در زمان مناسب سرجای خود قرار نگرفته باشند. .این دندان ها باعث ظاهری نامناسب در دهان شده و به دندان های دیگر هم آسیب می زند. به همین دلیل پزشک توصیه می کند این دندان ها به وسیله عمل جراحی دندان نهفته خارج شده تا بقیه دندان ها را از حالت عادی خارج نکرده و باعث بهم ریختگی آنان نشود.
دندان های نهفته بیشتر در ناحیه دندان های نیش و دندان عقل رشد می کنند. دندان های نیش در کنار دندان آسیاب کوچک و در ناحیه لبخند کنار دندان های جلویی قرار دارند. برای جلوگیری و پیشگیری از این مشکلات با انجام عمل جراحی دندان نهفته، این دندان ها به راحتی از دهان خارج  می شوند.

ویژگی ها
ویژگی های جراحی دندان های نهفته
جلوگیری از التهاب
با کشیدن دندان‌های نهفته می‌توان از التهاب ناشی نهفتگی دندان و فشار به دندان‌های مجاور جلوگیری کرد.
جلوگیری از فشار به دندان های مجاور
فشار به دندان‌های مجاور و پوسیدگی و یا تحلیل ریشه آنها که می‌تواند سبب آسیب به دندانهای مجاور شده در برخی شرایط خارج سازی آنها را اجتناب ناپذیر می‌کند.
جلوگیری از ضایعات پاتولوژیک
ضایعات پاتولوژیک نظیر انواع کیست‌ها و یا در موارد نادرتر تومورهای با منشاء دندانی می‌تواند در محل دندانهای نهفته ایجاد شود.
فیلم
فیلم جراحی دندان های نهفته

جراحی دندان نهفته باعث آزاد سازی فضای بین دندان می‌شود از این رو دندان‌های مجاور فضای کافی دارند تا بتوانند آزادانه رشد کنند.
این امر موجب کاهش یا حذف هرگونه فشاری می‌شود که به دندان‌های اصلی وارد می‌شود.

مزیت ها
مزیت های جراحی دندان های نهفته

چنانچه جراحی دندان‌های نهفته به درستی انجام شود از بهم ریختگی دندان‌ها در آینده جلوگیری می‌شود.

به کمک این جراحی افراد می‌توانند جویدن خود را بهبود بخشند.

در بعضی از دندان‌های نهفته فقط تاج دندان به بیرون می‌زند و مابقی دندان قادر به خارج شدن نیست. ذرات غذا به سرعت می‌توانند در اطراف تاج دندان تجمع یابند و در طولانی مدت باعث عفونت دندان و لثه شوند.

 اگر عفونت لثه درمان نشود می تواند به دندان عقل نهفته که در استخوان قرار دارد سرایت کند و باعث تخریب دندان و استخوان فکی که در اطراف آن قرار دارد بشود.

نمونه
نمونه جراحی دندان های نهفته