ایمپلنت تمام فک

ایمپلنت تمام فک

دندان‌ها عضو بسیار مهمی از بدن هستند. آن‌ها علاوه بر کمک به هضم بهتر غذا و کمک به سیستم گوارش، نقش مهمی در زیبایی و چهره دارند. ممکن است افراد دندا‌ن‌های خود را بر اثر حادثه تصادف، تومور یا اتفاقات دیگری از دست بدهند. گاهی این علت‌ها باعث از دست رفتن چندین دندان می‌شود که در ظاهر و تغذیه فرد تأثیر بسزایی بر جای می گذارد. ایمپلنت تمام فک باعث می گردد تا این مشکلات برطرف گردد.

ایمپلنت‌ها از دو قسمت تشکیل شده‌اند. قسمت اول فیکسچر نام دارد و با نام پایه نیز شناخته می‌شود؛ نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند. این بخش در میان استخوان فک و لثه قرار می‌گیرد. بخش دوم پروتز ایمپلنت است.پروتزها نقش بدنه دندان را ایفا کرده و ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارند.

در ایمپلنت‌های تکی، هر پروتز روی یک پایه نصب می‌شود. اما در ایمپلنت‌های تمام فک، تعداد پایه‌ها کم‌تر از تعداد پروتزهاست. این روش درمانی با متدهای مختلفی انجام می‌شود.

انواع روش های کاشت ایمپلنت تمام فک

در جراحی ایمپلنت تمام فک با متدهای مختلفی روبرو هستیم. تفاوت بارز جراحی، در تعداد ایمپلنت است. کاشت پایه‌ می بایست با استفاده از جراحی انجام شود که بسته به شرایط استخوان و خواست بیمار تعداد متفاوتی از ایمپلنت ها برای بازسازی فک به کار می رود.

کاشت دو ایمپلنت

پروتز دندان روی دو ایمپلنت قرار می‌گیرد.گاهی مواقع با توجه به استخوان باقیمانده و نواحی بی دندانی وسیع 2 عدد ایمپلنت در ناحیه قدام فک پایین یا 4 عدد ایمپلنت در فک بالا قرار می گیرند و پروتزی جهت بیمار ساخته می شود که در این 2 ایمپلنت در فک پایین یا 4 عدد در فک بالا قرار می گیرند.

کاشت 4 یا 6 ایمپلنت

این روش رایج ترین متد برای کاشت تمام فک به شمار می‌رود و با نام All On 4 هم شناخته می‌شود.در این متد، جراح ۴ ایمپلنت در فک قرار داده و پس از آن پروتز تمام فک روی ۴ ایمپلنت قرار می‌گیرد. در صورتی که اندازه فک بیمار بزرگ باشد یا جراح نیاز به تعداد پایه‌های بیشتری احساس کند، احتمالا ۶ ایمپلنت در فک خواهد کاشت. جراح دو ایمپلنت در جلوی فک و دو ایمپلنت در پشت فک می‌کارد. برخی موارد دو ایمپلنت جلویی را کمی با زاویه قرار می‌دهند. این به دلیل بالا رفتن مقاومت آن‌ها است.

ایمپلنت تمام فک برای چه کسانی مناسب است ؟

قبل از اقدام برای این کاشت باید شرایط بیمار مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال افرادی که تراکم استخوان کافی ندارند، قبل از کاشت باید پیوند استخوان انجام دهند.این کاشت‌ ، تمام فک را پوشش داده و برای کسی مناسب است که اکثر دندان‌های خود را از دست داده‌. ایمپلنت تمام فک بهترین انتخاب برای کسانی است که می‌خواهند جایگزینی با بیشترین شباهت به دندان‌های طبیعی داشته باشند. این جایگزینی ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی داشته، به اندازه آن‌ها کاربری داشته و محدودیتی ایجاد نمی کند. سایر متدها می تواند محدودیت غذایی برای فرد ایجاد کند. در صورتی که ایمپلنت‌ها این مشکل را نخواهند داشت.

ایمپلنت تمام فک یا دندان مصنوعی ؟

شاید برخی بیماران به دلیل تفاوت قیمت، دندان مصنوعی را انتخاب کنند. اما نکته مهم؛ کاربرد بیشتر و مناسب بودن است. دندان‌های مصنوعی تقریبا هیچ تکیه‌گاهی ندارند. روی لثه قرار گرفته و حتی ممکن است باعث سایش آن هم بشوند درنتیجه دوام زیادی ندارد. از طرفی، حذف تمام دندان‌ها و عدم وجود ریشه آن‌ها در استخوان فک، باعث تحلیل رفتن آن می‌شود.

 

ایمپلنت تمام فک به این دلیل که در استخوان‌های فک کاشته می‌شود، دوام زیادی دارد. این ویژگی توانایی در جویدن غذا را بالاتر می‌برد. از طرفی ایمپلنت‌ می‌تواند از لثه‌ها و استخوان فک حمایت کرده و ظاهر طبیعی‌تری نسبت به دندان‌های مصنوعی به دندان و چهره افراد بدهد. همه این مزیت‌ها باعث برتری آن‌ها نسبت به دندان‌های مصنوعی می‌شود.

مزیت ایمپلنت تمام فک

1.عملکرد مشابه دندان طبیعی

ایمپلنت‌ قدرت جویدن را به طور کامل بازیابی می‌کند. با کاشت آن‌ غذا خوردن به راحتی امکان پذیر شده، مسواک و نخ دندان به طور عادی انجام می شود. از نظر شکل ظاهری بیشترین شباهت به دندان‌ طبیعی و سالم دارد. همین مورد می تواند در  بالارفتن اعتماد به نفس فرد تاثیر داشته باشد.

2.دوام زیاد

پروتز و ایمپلنت‌ تمام فک، با موادی ساخته می‌شود که با بافت بدن سازگاری داشته و در صورت مراقبت، تا پایان عمر همراه فرد خواهد بود. البته برخی موارد ممکن است نیاز به ترمیم‌های جزئی باشد.

3.جلوگیری از تحلیل استخوان

وقتی دندان از بین برود و جایگزینی برای آن‌ قرار داده نشود به مرور زمان، حجم استخوان فک کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان می دهد این کاهش حجم در ابتدا و سال اول حدود 25 % است و به مرور زمان افزایش پیدا می کند. قرار گرفتن پایه ایمپلنت در فک، مانند ریشه دندان عمل کرده و مانع کاهش تراکم استخوان می‌شود.

4.پیشگیری از بیماری های لثه

نبود دندان ، لثه را ضعیف می کند. ضعیف شدن لثه باعث افزایش باکتری ها و در نتیجه بیماری لثه می شود. ایمپلنت‌ تمام فک در میان لثه قرار گرفته و اجازه نمی دهد بافت آن‌ ضعیف شود. پروتز هم به عنوان تاج دندان، مانع از برخورد مستقیم مواد غذایی با لثه‌ها شده و احتمال عفونت را کاهش می‌دهد.

5.جلوگیری از افتادگی صورت و پیری زودرس

یکی دیگر از پیامدهای حذف دندان، جمع شدن پوست و پیری صورت می باشد. با حذف دندان ها،یک سوم پایین صورت شروع به فروپاشی کرده و  فرد بسیار مسن‌تر از سن واقعی خود به نظر می رسد. با ایمپلنت دندان از این مسئله پیشگیری می شود.

عوامل دخیل در هزینه ایمپلنت تمام فک

فاکتورهای مختلفی در قیمت‌گذاری نقش دارند و نمی توان قیمت مشخص و ثابتی برای این نوع کاشت در نظر گرفت. چرا که بسیاری از مواد اولیه وارداتی بوده و قیمت ارز روی آن‌ها تأثیر مستقیمی دارد. ایمپلنت‌ و پروتز مورد نیاز، توسط برند‌های مختلفی ساخته می‌شود. برندهایی مختلف با کیفیت و قیمت‌های متفاوت. انتخاب ایمپلنت‌ بستگی به نظر جراح و انتخاب بیمار دارد. نکته مهم در این مورد آن است که یک جراح ماهر و باسابقه از محصولات بی‌کیفیت برای ایمپلنت تمام فک استفاده نمی‌کند. پس بهتر است در انتخاب جراح دقت لازم انجام شود، در این صورت بابت هزینه، کیفیت مواد و موفقیت جراحی می توان آسوده خاطر بود.

مراقبت های لازم پس از کاشت ایمپلنت تمام فک

ایمپلنت‌ هم مانند دندان‌ طبیعی نیاز به توجه و مراقبت دارد. بنابراین بهتر است نکات بهداشتی در خصوص آن‌ها رعایت شود. برای داشتن دندان و دهان سالم؛ مسواک زدن و کشیدن نخ دندان دو فاکتور مهم در مراقبت از انواع مختلف ایمپلنت است.

افراد دارای ایمپلنت تمام فک باید روزانه حداقل دوبار مسواک بزنند. برای پیشگیری از آسیب رسیدن به پروتز، مسواک باید به آرامی روی آن‌ها کشیده شود. همچنین بهتر است از خمیردندان‌هایی با سایندگی کم استفاده شود.پس از مسواک ممکن است برخی تکه‌های غذا لای دندان‌ها باقی بماند. ماندن این تکه‌ها به مدت طولانی باعث تجمع باکتری‌ها و پوسیدگی شده و در فرم ایمپلنت تمام فک تأثیر می گذارد. نخ دندان آلودگی‌های باقیمانده را از بین دندان‌ها حذف می‌کند.

استفاده از دهانشویه نیز از دیگر فاکتورهای مراقبتی به شمار می‌رود. انتخاب دهانشویه بسته به نوع ایمپلنت توسط جراح معرفی و روش مصرف آن آموزش داده می شود.

کاشت ایمپلنت تمام فک و ریسک !

در صورتی که کار ، به جراح حرفه‌ای واگذار شود حدودا صد در صد، جراحی کاشت و قرار دادن پروتز روی ایمپلنت‌ با موفقیت انجام می‌شود. هر چند ریسک‌های عمومی جراحی شامل عفونت، بی‌حسی، خونریزی و تورم محل جراحی در همه جراحی ها ممکن است وجود داشته باشد اما در صورت بروز، پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند. استفاده منظم از آنتی بیوتیک ها در بهبود عفونت‌ بسیار موثر است.

در صورتی که جراح حرفه‌ای کاشت ایمپلنت تمام فک را انجام ندهد، ریسک‌هایی مانند قرار گرفتن پروتز و پایه در جایگاه نامناسب، آسیب رسیدن به اعصاب صورت، شکستگی استخوان فک و آسیب رسیدن به رگ‌های خونی وجود دارد. اما جراح ماهر چنین اشتباهی مرتکب نمی‌شود.

به طور کلی می توان گفت کاشت ایمپلنت تمام فک کار حساسی بوده و  نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد. جراح می بایست از ابتدای روند درمان، اقدامات لازم را با بالاترین کیفیت برای بیمار انجام دهد، قبل از شروع روند جراحی؛ فک، دندان‌ها و لثه‌های بیمار را به دقت معاینه کرده تا بتواند بهترین متد برای جراحی را انتخاب و جراحی را با دقت و مهارت تمام انجام دهد، از طرفی تا پایان دوران نقاهت بیمار می بایست تحت نظارت منظم جراح باشد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *